Bahagian B
Secara
berkumpulan (2 atau 3 orang satu kumpulan), sediakan satu rancangan pengajaran
harian (RPH) berdasarkan tajuk dalam Standard Kurikulum RBT (Kemahiran Sekolah
Rendah). Rancangan pengajaran harian tersebut perlu mengandungi
sekurang-kurangnya satu kaedah atau teknik yang telah dipilih dan bahan/alat
bantu mengajar dalam bentuk sama ada “MS Power point”, laman web, Blog atau aplikasi teknologi lain
yang mengandungi elemen audio dan video atau ada unsur interaktif.
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP
Tarikh :
1 September 2015
Masa :
8.40 pagi – 9.40 pagi
Tahun :
4 Budiman
Bilangan murid : 30 orang
Matapelajaran : Kemahiran Hidup
Tajuk
: 6.0 Sains Rumah Tangga
Standard Kandungan : 6.1 Menghasilkan Artikel Jahitan
Standard
Pembelajaran : 6.1.4 Mengenalpasti jenis mata jahitan tangan iaitu jahitan
silang pangkah, sembat, jelujur kasar dan jelujur halus
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1. Mengenal pasti alatan dan bahan jahitan.
2. Menyatakan kegunaan alatan dan bahan jahitan.
3. Menyatakan jenis mata jahitan tangan.
4. Menyatakan kegunaan mata jahitan tangan.
Aktiviti Pembelajaran : 1. Murid berbincang dengan guru tentang
jenis alatan dan bahan jahitan yang biasa digunakan.
2. Murid
diterangkan oleh guru mengenai kegunaan alatan dan bahan jahitan.
3. Murid
diterangkan oleh guru tentang mata jahitan asas serta kegunaannya.
Elemen
merentas kurikulum : 1. Keusahawanan : (EK3) – berjaya menjalankan tugasan
mengikut perancangan
2. Kreativiti dan inovasi –
boleh menjana idea
3. Nilai murni – Mensyukuri dan mengagungi nikmat tuhan, saling
menyayangi, bekerjasama, bertanggungjawab
Penilaian
P&P : 1. Murid
membuat amali jahitan mata jahitan melalui papan ”Eksplorasi Jahitan” yang
disediakan oleh guru
2. Murid menjawab soalan
secara bertulis dalam lembaran kerja yang diedarkan oleh guru.
3. Murid menyatakan kegunaan
mata jahitan tangan yang dipelajari.
Pengetahuan sedia ada , : 1. Murid mempunyai pengetahuan asas
berkenaan jahitan.
2. Murid mengenal beberapa alatan dan bahan
jahitan.
Elemen-elemen Bestari:
Strategi Pembelajaran : Berpusatkan murid, berpusatkan guru,
berpusatkan bahan
Teknik pengajaran : Penyoalan, Perbincangan, Demonstrasi,
Simulasi, Koperatif
Bahan bantu mengajar : Power Point, klip video, latihan
amali, laman web
Alat bantu mengajar : LCD, komputer
Fasa dan masa
|
Isi Kandungan dan cadangan aktiviti
|
Cadangan komunikasi
|
Catatan
|
Set Induksi
(5 Minit)
|
1.
Pengenalan
a. Murid
diuji sejauh mana pengetahuan mereka tentang alatan dan bahan jahitan.
b.
Guru bertanyakan tentang pengalaman murid sama ada mereka mempunyai
pengalaman baju terkoyak dan bagaimana ia dibaiki.
c. Guru
mengaitkan jawapan murid dengan unsur keselamatan dan kasih sayang.
d.
Memberi pendedahan kepada murid mengenai tajuk jahitan.
|
i.
Adakah kamu tahu tentang jahitan?
ii.
Apakah yang digunakan untuk menjahit?
i.
Semasa kamu berlari ketika bermain di padang, tiba-tiba kamu terjatuh kerana
tersepak batu. Apakah yang terjadi kepada pakaian kamu?
ii.
Apakah yang dilakukan terhadap pakaian tersebut?
i. Oleh
itu, kamu perlu sentiasa menjaga keselamatan diri dan sayangi harta benda
termasuklah pakaian kamu.
|
Strategi
Pembelajaran: Berpusatkan guru.
Teknik
pengajaran :
Penyoalan
ABM :
Laptop, LCD
BBM :
Slide power point
Nilai
: Kasih sayang
|
Langkah 1
(15 Minit)
|
2. Penerangan alatan dan bahan jahitan serta
kegunaannya.
a. Guru menayangkan tayangan berkenaan alatan dan
bahan jahitan.
b. Murid dibahagikan kepada 10 kumpulan kecil dan
diminta melukis dan menamakan hanya satu alatan jahitan pada kertas A4
kosong.
c. Setiap kumpulan membentangkan hasil lukisan
dan murid bersoal jawab tentang kegunaan setiap peralatan yang dibincangkan.
|
i.
Sebutkan nama setiap alatan dan bahan jahitan tersebut.
i.
Bentuk sebuah kumpulan yang mengandungi 3 orang ahli.
ii.
Setiap kumpulan perlu lukis satu alatan atau bahan jahitan.
iii.
Namakan alatan atau bahan jahitan yang kamu lukis.
i.
Apakah kegunaan alatan ini?
|
Strategi
pembelajaran : Berpusatkan murid
Teknik
pengajaran :
Penyoalan,
Simulasi, Koperatif
ABM :
Laptop, LCD
BBM :
Slide power point
Nilai
: Bekerjasama, bertolak ansur,
EMK :
Kreativiti dan inovasi
Keusahawanan
: (EK3) – berjaya menjalankan tugasan mengikut perancangan
|
Langkah 2
(25 Minit)
|
3. Memperkenalkan
mata jahitan asas
a. Guru
membuat demonstrasi cara menjahit mata jahitan melalui tayangan power point
-
Jahitan jelujur kasar
-
Jahitan jelujur halus
-
Jahitan silang pangkah
-Jahitan
sembat
b. Murid
menjalankan ”Eksplorasi Jahitan”.
i. Murid
diberi sekeping papan ”Eksplorasi Jahitan” yang mengandungi peta harta karun.
ii.
Setiap hentian memerlukan murid menjalankan aktiviti menjahit mata jahitan
tertentu.
|
i.
Jenis-jenis mata jahitan yang akan dipelajari ialah:
-
Jahitan jelujur kasar
-
Jahitan jelujur halus
-
Jahitan silang pangkah
-Jahitan
sembat
i. Wakil
setiap kumpulan diminta mengambil papan ”Eksplorasi Jahitan” yang mengandungi
peta harta karun.
ii. Terdapat
4 hentian dalam peta harta karun. Lengkapkan setiap tugasan.Jalankan aktiviti
menjahit mata jahitan mengikut arahan di belakang papan ”Eksplorasi Jahitan”
|
Strategi
pembelajaran : Berpusatkan guru
Berpusatkan
murid
Teknik
pembelajaran : Demonstrasi
Simulasi
Koperatif
ABM :
Laptop, LCD
BBM :
Slide power point
Nilai
: Bekerjasama, bertolak ansur, bertanggungjawab
EMK :
Kreativiti dan inovasi
Keusahawanan
: (EK3) – berjaya menjalankan tugasan mengikut perancangan
|
Langkah 3
(10 Minit)
|
4. Penerangan kegunaan jahitan asas.
a. Guru menerangkan kegunaan mata jahitan asas
untuk membaiki pakaian melalui tayangan power point.
i. Jahitan jelujur kasar
- jahitan sementara
- untuk menetapkan 2 atau lebih lapisan fabrik
ii. Jahitan jelujur halus
- untuk menetapkan 2 atau lebih lapisan fabrik
- sebagai jahitan hiasan
iii. Jahitan silang pangkah
-
jahitan pengemas untuk menetapkan kelepet, lipatan atau mengemas tepi kain.
iv. Jahitan sembat
-untuk
kekalkan lipatan atau kelepet
|
i.
Sebutkan jenis-jenis mata jahitan yang dipelajari.
ii.
Apakah kegunaan jahitan jelujur kasar, jahitan jelujur halus, jahitan silang
pangkah dan jahitan sembat?
|
Strategi
pembelajaran :
Berpusatkan
guru
Teknik
pembelajaran : Perbincangan Penyoalan
ABM :
Laptop, LCD
BBM :
Slide power point
Nilai
: Hormat-menghormati
Bertolak
ansur
EMK :
Kreativiti dan inovasi
|
Penutup
(5 Minit)
|
5.
Rumusan isi pelajaran.
a. Murid
disoal secara rawak tentang 3 jenis alatan dan bahan jahitan serta satu
kegunaannya setiap satu alatan.
b. Murid
disoal secara rawak tentang 2 jenis mata jahitan asas serta satu kegunaannya
setiap satu.
c. Murid
diberi lembaran kerja untuk pengukuhan.
|
i.
Apakah 3 jenis alatan dan bahan jahitan yang kamu pelajari?
ii.
Nyatakan kegunaan bagi alatan dan bahan jahitan yang telah dinyatakan.
i.
Apakah 2 jenis mata jahitan asas yang telah kami pelajari?
ii.
Nyatakan kegunaan bagi mata jahitan yang telah dinyatakan.
i.
Lengkapkan lembaran kerja yang diperoleh
|
Strategi pembelajaran :
Berpusatkan guru
Berpusatkan bahan
BBM :
Lembaran kerja
Modul
Pengajaran RBT Tahun 4
|
No comments:
Post a Comment